fbpx

TIESA AR ILIUZIJA?

TIESA AR ILIUZIJA

Ar pastebėjote, kad daugelis pervertina savo charakterio aprašymų ar prognozuojamų asmeninio gyvenimo detalių tikslumą? Šiam tekstui įkvėpė, keletas vienas paskui kitą nuskambėjusių identiškų klientų pasisakymų: „buvau pas astrologą, šis pasakė, kad neišnaudoju savo potencialo, jei nesiimsiu veiksmų savo gyvenime, man bus krachas.“ Kartais žmonėms atrodo, kad kai kurie aprašymai yra sukurti specialiai jiems, tačiau iš tikrųjų jie yra tiesiog per daug neaiškūs ir todėl tinkami beveik visiems. Tuo remiasi daugybė abejotino pobūdžio horoskopų, prognozių ir net asmenybės testų.

Šis efektas buvo pavadintas garsaus amerikiečių cirko artisto Phineas Barnumo vardu, o šio reiškinio atradėju laikomas amerikiečių psichologas Bertramas Foreras. 1949 m. Jis paskelbė tokio eksperimento aprašymą: iš pradžių studentų buvo paprašyta atlikti psichologinį testą, tada jiems buvo parodyti testo rezultatai ir paprašyta įvertinti jų tikslumą. Vidutinis įvertinimas buvo 4,26 skalėje nuo 0 iki 5.

Įdomiausia, kad visiems studentams buvo pasiūlytas kaip rezultatas tas pats charakterio bruožų sąrašas. Štai jis, pažiūrėkime, turbūt jis tinkamas ir jums:

„Jums labai svarbu, kad kiti žmonės jus mylėtų ir jumis žavėtųsi. Esate gana savikritiškas. Jūs turite daug paslėptų talentų, kurių neišnaudojote. Nors turite tam tikrų asmeninių silpnybių, paprastai sugebate jas kontroliuoti. Disciplinuotas ir pasitikintis išoriškai, iš tikrųjų esate linkęs jaudintis ir nepasitikėti savimi. Kartais kyla rimtų abejonių, ar nesuklydote priimdami teisingą sprendimą, ar nepadarėte kažką ne taip. Jums labiau patinka įvairovė, o rėmai ir apribojimai sukelia nepasitenkinimą. Jūs taip pat didžiuojatės, jog mąstote savarankiškai; nesutinkate su kitų žmonių nuomone aklai, be pakankamo kiekio įrodymų. Jūs suprantate, kad pernelyg atvirai elgtis su kitais žmonėmis nėra išmintinga. Kartais elgiatės kaip ekstravertas: esate draugiškas ir bendraujantis, kartais esate intravertiškas: atsargus ir santūrus. Kai kurie jūsų siekiai nėra labai realūs. Vienas iš pagrindinių jūsų gyvenimo tikslų yra stabilumas.“

Juk aprašymas tinka ir jums?

Kitą kartą skaitydami horoskopą ar kito testo rezultatus, pabandykite “pamatuoti” išvardintas charakteristikas skirtingiems draugams ir artimiesiems. Greičiausiai paaiškės, kad jie ir jiems tinka.

su meile
Inga Heron

Užsisakyti naujienlaiškį

Fill out my online form
Kasdienės teta meditacijos internetu „Skraidanti panda“ Registruokis
Hello. Add your message here.