fbpx

Teisinga? Ar neteisinga?

teisinga ar neteisinga

Einu pasivaikščioti. Praeinant pro vieną iš namų iš tolo net gatvėje girdimi suaugusiųjų riksmai ir vaiko verksmas. Močiutė paruošė šaltibarščius, vaikas norėjo iš sriubos išimti kiaušinio gabalėlius, močiutė tai draudė, nes kiaušiniai šioje sriuboje privalomi: tai neteisinga valgyti be jų. Jaunesnė moteris, mergaitės mama, blaškosi tarp jų: ir dukrytės gaila, bet ir mamos negalima įžeisti. Puikiai suprantu mergaitę, šaltibarščiai ir man su kiaušiniais nesuprantamas reikalas. Bet juk be kiaušinių – neteisinga.

Kiekvienas iš mūsų beveik kasdien susiduria su pasirinkimu: daryti tai, ko iš tikrųjų norime, arba paklusti kitų reikalavimams. O kartais mes patys galime elgtis kaip griežta močiutė, kuri tvirtai žino, kad be kiaušinių valgomos tik karštos sriubos.

– Parduotuvėje maždaug trijų metų berniukas tempia savo glėbyje vos atkeliamą dėžę su didžiule lėle ir tuoj pat sulaukia paniekos iš savo tėčio: „Ką tu, mergaitė? Eime, aš tau nupirksiu mašiną “. Lėlė berniukui – neteisinga.

– Neteisinga valgyti su duona. Be duonos taip pat neteisinga.
– Neteisinga mėgti ir valgyti kotletukus su bulvėmis. Neteisinga nemėgti greipfrutų ar obuolių. Neteisinga gerti kavą. Negerti kavos taip pat neteisinga.
– Neteisinga dėvėti rožinės spalvos rūbus, jei esate vyresni nei 5 metai, ir deimantus, jei esate jaunesni nei 50 – ties.
– Neteisinga dažyti plaukus. Vaikščioti žilais plaukais taip pat.
– Balinti dantis – neteisinga. Bet neteisinga vaikščioti ir su pageltonavusiais dantimis.
– Neteisinga būti matomu, išsiskiriančiu. Būti nepastebimam taip pat – neteisinga.
– Nenorėti atostogauti prie jūros yra neteisinga. Pavargti darbe, nebūti pozityviam ir nedaryti jogos – taip pat.
– Neteisinga nemėgti teatro, operos. Mėgti kompiuterinius žaidimus, yra trigubai neteisinga.
– Neteisinga ginčytis su suaugusiaisiais. Nemokėti apginti savo nuomonės – neteisinga.
– Neteisinga senti. Būti jaunam taip pat neteisinga.
– Neteisinga žiūrėti „kvailas“ komedijas, teisingi žmonės žiūri tik konceptualius filmus.
– Neteisinga nemylėti savo tėvų. Tačiau priklausyti nuo jų taip pat neteisinga.

Man bet koks „neteisinga“ reiškia, kad kažkur yra kažkas, kas visada teisus. Toks teisingumo standartas – etalonas; išmatuotas, pasvertas, išanalizuotas bandymų laboratorijoje.

Vienintelės taisyklės, kurių matyt vertėtų laikytis, yra saugos taisyklės. Ir tų, kurios pagerina gyvenimą: laiku sumokėti skolas, apmokėti sąskaitas, išplauti grindis, išspręsti įtampas taikoje. Visa kita yra asmeninis reikalas: šaltibarščius galima valgyti ir be kiaušinių, nors ir su krienais, galima ir visai nevalgyti. Berniukai gali žaisti su lėlėmis, jei nori, ir su puodų dangčiais ar samčiais.

Teisinga gerbti save. Teisinga gerbti kitus. Teisinga norėti laimės sau. Ir tai, kad kiti taip pat nori laimės – teisinga. Teisinga pripažinti kažkieno „teisinga“ lygiaverčiu savajam „teisinga“.

💞Inga Heron

Užsisakyti naujienlaiškį

Fill out my online form