fbpx

PROŽEKTORIAUS EFEKTAS

PROZEKTORIAUS EFEKTRAS

Ar žinote, kad žmonės linkę perdėti, kiek jų išvaizda ar veiksmai pastebimi aplinkiniams? Kadangi žmogus didžiąją laiko dalį yra susitelkęs į save, jam atrodo, kad aplinkiniai žmonės jam skiria daug daugiau dėmesio nei iš tikrųjų.

Terminą šiam efektui apibūdinti sugalvojo Kornelio universiteto psichologijos profesorius Thomas Gilovich. 2000 m. jis kartu su kolegomis paskelbė mokslininkų eksperimentų aprašymus. Vieno iš jų metu studentų buvo paprašyta vilkėti marškinėlius su dainininko Barry Manilow atvaizdu (iš anksto patikslinus, kad didžioji dauguma studentų realiame gyvenime niekada jų nenešiotų). Tada tiriamieji atsitiktine tvarka užeidinėjo į auditoriją, kur sėdėjo studentai – stebėtojai. Po eksperimento, marškinėlius vilkėjusių dalyvių buvo klausiama, kiek žmonių sugebėjo pastebėti jų „keistą aprangą“, ir tada palygino šį skaičių su realiu. Paaiškėjo, kad tiriamieji 2 kartus pervertino tikrąjį rezultatą: jie tikėjo, kad 46% žmonių pastebėjo marškinėlius, iš tikrųjų tik – 23%.

Kaip su tuo gyventi?

Jei dažnai galvojate, kad visi aplinkiniai nuolat į jus žiūri, greičiausiai jus veikia prožektoriaus efektas. Tas pats pasakytina apie visas nepatogias praeities situacijas, dėl kurių jums vis dar gali būti gėda. Nekankinkite savęs – aplinkiniai, greičiausiai, jau seniai apie tai pamiršo.

Inga Heron

Užsisakyti naujienlaiškį

Fill out my online form
Kasdienės teta meditacijos internetu „Skraidanti panda“ Registruokis
Hello. Add your message here.